Listopad_2022

Fizyka doświadczalnie - @LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszłości   i   #LaboratoriaPrzyszlosci

Czasem, zjawiska przyrodnicze zachodzą tak szybko, że ciężko uwierzyć w ich przebieg „na oko”. To właśnie w takich okolicznościach z pomocą przychodzi specjalistyczna aparatura rejestrująca i pomiarowa. Szczególnie dobrze wiedzą o tym uczniowie naszej szkoły, którzy do omawiania zagadnienia ruchu przyspieszonego postanowili przeprowadzić doświadczenie. Nagrywając ruch toczącej się po równi pochyłej kuli, a następnie puszczając nagranie klatka po klatce, mogli oni zweryfikować, czy faktycznie kula pokonuje coraz większe odległości w miarę upływu (krótkiego, ale jednak) czasu. Tak precyzyjne doświadczenie byłoby trudne do wykonania bez aparatu wysokiej jakości zakupionego w ramach @LaboratoriaPrzyszłości, który jest częstym gościem na zajęciach fizyki oraz koła fizycznego.

#LaboratoriaPrzyszłości   i   #LaboratoriaPrzyszlosci

Laboratoria przyszłości na zajęciach koła komputerowego

W listopadzie 2022r., uczestnicy szkolnego koła komputerowego, zaczęli programowanie robotów edukacyjnych.
Jest to dużo trudniejszy etap w porównaniu do poprzedniego, gdzie należało złożyć roboty wg instrukcji.
Teraz zadaniem uczniów było przygotowanie zestawu do programowania wg schematu - komputer, pendrive Blootooth, robot, kontroler.
Na początek dzieci kodowały w trybie Live - przy pomocy klawiatury można wówczas zarządzać robotem blisko komputera.
Jednak nie jest to tryb wygodny. Drugi etap jest dużo bardziej ambitny - to tryb Wyślij.
Po napisaniu programu kodującego, zostaje on przesłany do pamięci robota.
Dzięki temu robot nie jest już przywiązany do stanowiska komputerowego, a może wykonywać czynności na odległość, które zostały wgrane do pamięci robota. I to sprawia dzieciom najwększą frajdę podczas programowania.

Na poniższych zdjęciach widzimy, jak uczniowie przygotowują zestawy: komputer - robot - kontroler, a nastęnie je programują.