21 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. To idealna okazja,
by porozmawiać na temat bogactwa języka polskiego i bawić się wspólnie językiem!
W naszej szkole tegoroczny Dzień Języka Ojczystego odbywał się pod hasłem: „Tydzień z językiem
polskim”.
Młodsi i starsi uczniowie brali udział w różnorodnych aktywnościach. Klasy 4-8 przygotowały plakaty
promujące poprawną polszczyznę, natomiast uczniowie klas 1-3 zaprojektowali „ortograficzne koszulki”.
Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, zawierały ciekawe hasła i wymagały dużego zaangażowania,
dlatego każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom oraz słodką nagrodę.
W klasach 4-8 uczniowie rywalizowali w grupowych i indywidualnych konkursach językowych pod
wspólnym tytułem „Mistrz słowa”. Pisali dyktanda oraz rozwiązywali testy konkursowe, w których musieli
wykazać się znajomością poprawnej polszczyzny.
W kategorii „Jak to powiedzieć?” w klasie IV tytuł laureata zdobyła drużyna, w której składzie byli:
Hanna Niedźwiedź, Oliwia Łapczuk, Blanka Rapacz, Kaja Pelplińska, Filip Albecki
W klasie V, w tej samej kategorii, tytuł laureata zdobyła drużyna w składzie: Lena Kaliciak, Adam
Norkowski
W kategorii „Piszę poprawnie” w klasie VI tytuł laureata zdobyli: Natalia Kobylińska, Kornel
Feierabend, Oskar Kulczyński
W kategorii „Znam związki frazeologiczne” w klasie VII tytuł laureata zdobyli: Weronika Wosik,
Evelina Volkova, Ivan Stasyshyna, Arkadiusz Kawałek
W szkolnym konkursie ortograficznym „O pióro dyrektora szkoły” tytuł laureatki zdobyła Zofia
Białonowicz.
W ramach Tygodnia Języka Ojczystego w klasach 4-8 został przeprowadzony także plebiscyt na
najpiękniejsze polskie słowo. Uczniowie uznali, że najpiękniejszym polskim słowem jest: MIŁOŚĆ.
Mamy nadzieję, ze tydzień ten przyczynił się do wzbogacenia słownictwa i pogłębienia wiedzy o naszym
ojczystym języku. Wszystkim uczestnikom i laureatom serdecznie gratulujemy i dedykujemy słowa
profesora Jana Miodka:
„Im sprawniejszy język, tym nasz kontakt z innymi ludźmi będzie skuteczniejszy i
łatwiejszy”.
W minionym tygodniu szkolne korytarze obfitowały w piękne, wiosenne, radosne kolory, a to za sprawą pięknego wystroju holi, oryginalnych ubiorów i fryzur naszych uczniów.W środę doładowaliśmy się witaminowo pijąc soki przygotowane przez rodziców i uczniów klasy 6 i 7. Pychota 🥰Było również sportowo: rozgrywki dla klas młodszych oraz starszych. Odbył się także pokaz mody wiosennej i szalonych fryzur, a w piątek całą szkołą pożegnaliśmy Panią Zimę, zabierając ją na krótki spacer.Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli w przygotowywaniu soków.
W ramach lekcji historii i tematu „Średniowieczne zamki i rycerze” w klasie 5 uczniowie wykonywali makiety zamków. Musieli jednak pamiętać o skonstruowaniu wszystkich niezbędnych elementów budowli: od fosy, wieży i murów do baszt, wież obserwacyjnych i mostów zwodzonych. W czasie realizacji zadania bardzo ważnym elementem była integracja i współpraca. Powstały bardzo twórcze i pomysłowe prace. Gratulujemy uczniom takiej wyobraźni: przestrzennej, plastycznej, technicznej oraz kreatywności.
Dziś nasi "zerówkowicze" wspólnie z projektem "sensosmyki" żegnały zimę ⛄️❄️ Zabawy sensoryczne to nie tylko wspaniała zabawa - stymulują one rozwój zmysłów, wpływają na umiejętności motoryczne, wspierają rozwój poznawczy w tym koncentrację uwagi, pamięć i myślenie.
#sensosmyki
#blizejprzedszkola
#zima
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dźwirzynie melduje wykonanie kolejnego zadania w projekcie edukacyjnym, który jest zachętą do wielozmysłowego poznawania świata. W piątek sala szkolna zamieniła się w "Park Jurajski". Dzieci brały udział w wielu ciekawych aktywnościach, ale najbardziej interesująca była wyprawa na wykopaliska. 🦕🔍
#sensosmyki5
#blizejprzedszkola
#nietypowewyzwanie
Wykład prowadził Sebastian Glejch, który opowiadał o życiu pingwinów na Antarktydzie.Warsztaty odbyły się w pracowni druku 3D. Na zajęciach dzieci tworzyły cuda długopisami 3D. Na kolejne zajęcia 22 marca można wykonać pracę na konkurs. Plakat naukowy, techniką dowolną, format A3, który może zawierać zdjęcia, schematy, rysunki, opisy itp. Temat do wyboru: "Woda", "Światło", "Antarktyda", "Sztuka z recyklingu", czyli tematy z naszych wykładów.
Bardzo miło nam poinformować, że nasi uczniowie zdobyli brązowy medal w Mistrzostwach Powiatu Kołobrzeskiego w piłce ręcznej chłopców w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Chłopcy dzielnie walczyli przez cały turniej, przed feriami odbyła się faza grupowa, z która nie sprawiła naszemu zespołowi większych trudności, a po feriach w bardzo ciężkim i niezwykle wyrównanym turnieju wywalczyli trzecie miejsce.
Dźwirzyno reprezentowali: Jakub Skubisz, Oskar Rylowski, Bartosz Boroń, Piotr Arkanów, Igor Wiśniewski, Hubert Bagiński, Mateusz Więzik, Mateusz Urlich, Jeremi Lewandowski, Wojciech Szymacek, Ivan Stasyshyn, Piotr Jankowiak, Jakub Zgorzałek, Kacper Rajski, Arkadiusz Kawałek, Petro Mitsyk, Maksym Charepko, Ariel Zając
Gratulujemy całej drużynie.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu został zorganizowany w naszej szkole apel poświęcony zagadnieniu pt. „Jak zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami czyhającymi na nas w Internecie ?” W oparciu o prezentację multimedialną, nauczyciel informatyki – Tomasz Kukuła, omówił dzieciom zasady bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych, portali społecznościowych, stron i poczty elektronicznej. Dodatkowo, po raz pierwszy, poruszono kwestie zagrożeń ze strony SI (Sztucznej Inteligencji), jakie zaczęły się ostatnio pojawiać w Internecie. Dzieci wzbogacone o tak przekazaną wiedzę, zostały zabezpieczone na kolejne lata podczas surfowania w wirtualnym świecie. Na zakończenie nagrodzono osoby, które wykonały plakaty z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Nagrodą były figurki 3D wydrukowane w naszej szkole.
Kolejni uczniowie młodszych klas doskonalą swoje umiejętności kodowania ulubionych minirobotów. Dzieci klasy 1 tworzyły ścieżkę zbudowaną z puzzli wraz z kodami wg ustalonego wcześniej planu dla robotów edukacyjnych. Ozoboty po zaprogramowaniu ścieżki mają za zadanie dojść do mety, wykonując po drodze określone czynności.
Brawa dla naszych młodych programistów !!!
#LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Lekcje geografii preferują możliwość realizacji treści w terenie. Dzieci klasy 5 miały taką możliwość poznania pasa nadmorskiego bezpośrednio poprzez wyjście nad morze. W trakcie przemarszu chodnikiem na plażę, uczniowie poznali poszczególne elementy pasa wydm. W tym celu skorzystano z tablic informacyjnych. Ważnym elementem było także zapoznanie się z regulaminem pasa nadmorskiego, czyli ochroną prawną pasa wydm. Na zakończenie lekcji wszyscy uczniowie stwierdzili, że taka forma zajęć podoba im się najbardziej.
18.I. odbyły się wykłady na temat ,,Kolory światła". Dzieci miały okazję dowiedzieć się czym jest światło, jak powstają kolory oraz jakie znaczenie mają dla naszego codziennego życia. Na warsztatach dzieci samodzielnie wykonały kule do kąpieli. Zajęcia miały na celu wprowadzić dzieci w świat chemii i fizyki poprzez doświadczenia sensoryczne. Zajęcia zakończyły się doświadczeniem z cieczą nieniutonowską, która była doskonałym przykładem na to jak różne substancje mogą zachowywać się w nietypowy sposób. Następne zajęcia odbędą się 1 lutego.
Uczniowie zerówki zorganizowali dla swoich babć i dziadków przedstawienie wraz z poczęstunkiem. Dzieci zaprosiły dziadków do wspólnego świętowania. Uczniowie wyrecytowali wierszyki, zaśpiewali piosenki i wręczyli dziadkom własnoręcznie robione laurki ❤️
Nasze uczennice z klas 7-8 wywalczyły brązowy medal podczas Mistrzostw Powiatu Kołobrzeskiego w piłce ręczne w kategorii Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody odbyły się na hali sportowej GOSTiR w Dźwirzynie. Rywalizacja była bardzo wyrównana, a mecze niezwykle zacięte. Wszystkim naszym dziewczętom należą się wielkie brawa za walkę do ostatnich sekund turnieju.
W składzie naszego zespołu zagrały: Gabriela Majzner, Helena Białonowicz, Zofia Białonowicz, Maria Jasińska, Lena Borkowska, Sissy Bakowicz, Dorota Ostrowska, Amelia Skubisz, Julia Trojanowska, Lena Jedynak, Anna Woźniak, Alicja Caban, Julia Czechowska, Evelina Volkova, Weronika Wosik.
Przed świętami uczniowie klas I-III naszej szkoły mieli okazję spotkać się z młodym sportowcem, medalistą Mistrzostw Polski w Pływaniu, Mateuszem Ciba. Mateusz od kilku lat trenuje w Szczecinie i opowiedział naszym uczniom o życiu pływaka. Uczniowie mieli mnóstwo ciekawych pytań dotyczących nie tylko sukcesów, ale przede wszystkim dnia codziennego i żywienia młodego sportowca. Prym wiodły pytania o żelki i chipsy 😊
Jesteśmy przekonani, iż takie spotkania nie tylko budzą ciekawość w młodych ludziach, ale również przyczyniają się do chęci budowania pasji, rozwijania swoich zainteresowań i pokazują nam wszystkim, że wyjątkowe osoby są blisko nas.
Pomimo zimowej pory i niskiej temperatury, zajęcia żeglarskie wciąż są realizowane z dużym entuzjazmem. Piękna pogoda zachęciła naszą grupę do wyjścia na zajęcia w porcie jachtowym. Dla dzieci zostały przygotowane zabawy o tematyce żeglarskiej - przeciąganie liny holowniczej, trafianie rzutką ratowniczą do koła ratunkowego oraz wiązanie węzłów żeglarskich na czas. Wszyscy zaliczyli testy i otrzymali nagrody. Brawa dla naszych najmłodszych wilków morskich.
Dzisiaj cała społeczność szkolna zasiadła do wigilijnych stołów. Każdy znalazł coś dla siebie, a to coś słodkiego a to wytrawnego. Czas upłynął na rozmowach, śpiewaniu kolęd i świątecznych piosenek, zabawach, oglądaniu świątecznych bajek i filmów.To ważny czas uczący współpracy, szacunku i zrozumienia dla drugiego człowieka.Dziękujemy za ten dzień 💚
W czwartek odbyły się jasełka w wykonaniu uczniów klasy 6, 7 oraz klas najmłodszych. Przedstawienie z pewnością wzruszyło niejednego widza. Nasi młodzi aktorzy spisali się wspaniale. 👏Dziękujemy również Pani Małgorzacie Bukowskiej, siostrze Krystynie Roszkowskiej oraz Paulinie Zgorzałek za przygotowanie pięknej uroczystości.
W środę klasy młodsze oraz starsze wybrały się spacerem do hotelu Havet do wioski Świętego Mikołaja. Były kiełbaski, ciepłe kakao, herbatki, popcorn, lody i zabawa na świeżym powietrzu. Do pełni szczęścia zabrakło tylko śniegu.