Cyfrowa szkoła

Nowoczesne pomoce dydaktyczne

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dźwirzynie rozpoczęła wdrażanie technologii informatyczno - komunikacyjnych  już w 1998 roku – wówczas została utworzona pierwsza pracownia komputerowa (komputery klasy Pentium I). Dzięki pozyskaniu dodatkowych komputerów, utworzono centrum informacji internetowej w szkolnej bibliotece (cztery zestawy komputerowe - Pentium klasy MMX).

W roku 2005,  pierwszy raz zmodernizowano pracownię komputerową - Gmina Kołobrzeg ufundowała nową pracownię komputerową o  komputery klasy Celeron III (obecnie znajdują się one jako komputery nauczycielskie w każdej sali edukacyjnej).  W tym samym roku, do każdej sali dydaktycznej umieszczono zestawy komputerowe z dostępem do Internetu. Zestawy komputerowe, które zostały umieszczone w salach lekcyjnych, jako stanowiska nauczycielskie,  były podłączone do telewizorów, dzięki czemu możliwe było wykorzystania ich w ramach zajęć edukacyjnych.
               W 2008 r. zakupiono pierwsze projektory multimedialne, które zostały zamontowane w salach:  j. polskiego, przyrody oraz bibliotece. Jeden projektor pozostał  mobilny (wykorzystywany do imprez okolicznościowych). W tym samym roku, została zmodernizowana sala komputerowa oraz szkolne centrum informacji w bibliotece (otrzymaliśmy nowoczesne jednostki komputerowe - obecnie znajdują się one w sali komputerowej).
               W 2011r. pozyskaliśmy pierwszą tablicę interaktywną do pracowni nauk przyrodniczych (sala nr 5).
               Pod koniec roku 2012, w ramach ogólnopolskiej akcji - Cyfrowa Szkoła, otrzymaliśmy mobilną pracownię komputerową w postaci 22 laptopów uczniowskich oraz 14 nauczycielskich. Dodatkowo otrzymaliśmy projektor wraz z tablicą interaktywną (znajduje się ona w sali lekcyjnej nr 11) oraz 20 iPad'ów.
               W grudniu 2015 roku, pracownia komputerowa wzbogaciła się o 10 komputerów klasy All-in-One, wraz z dotykowymi ekranami. Szkoła uzyskała w/w zestawy komputerowe w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie gmin zrzeszonych w Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty". Źródło finansowania stanowił budżet państwa oraz Europejski Funduszu Rozwoju Regionalnego. To efekt rosnącego znaczenia budowy społeczeństwa informacyjnego, możliwego powstania wykluczenia cyfrowego oraz ważnego waloru edukacyjnego informatycznych technologii w naszym życiu.
          W  latach 2016 - 2017 stopniowo wymieniono w salach lekcyjnych  komputery oparte na Windows XP na nowoczesne jednostki z Windows 10.
W 2018 ostatecznie wymieniono 2 ostatnie stanowiska nauczycielskie w salach edukacyjnych pozbywajac się wysłużonych Windows' ów XP i zamieniając je na nowoczesne komputery z Windows 10.
2019 - szkoła uzyskała 2 tablice multimedialne oraz 2 ekrany multimedialne z systemem Android  (przekątna 55 cali),
2019 - szkoła uzyskuje 20 nowoczesnych laptopów z systemem Windows 10 (procesory 8 i 10 generacji :)
2020 - szkoła uzyskuje 25 nowoczesnych tabletów (z etui oraz klawiaturą) z systemem Android.
CDN :)

Podsumowując stan aktualny:
  • całkowicie pozbyliśmy się komputerów z systemem Windows XP :)
  • każda sala lekcyjna posiada komputer typu All-In-One  (oparty na  Windows 10) wraz z projektorem multimedialnym, dzięki czemu ogromnie wzrosła atrakcyjność prowadzonych zajęć,
  • posiadamy mobilną pracownię komputerową ( 22 laptopy z systemem Windows 10),
  • posiadamy mobilną pracownię opartą na iPad'ach (iOS),
  • w bibliotece posiadamy 16 stanowisk Centrum Informatycznego (komputery oparte na Windows 7 i 10)
  • posiadamy mobilną pracownię opartą o tablety Android i z dostępem do Internetu poprzez karty SIM.

Sposoby wykorzystania technologii informacyjno - komputerowej (TIK)

Nauczanie wczesnoszkolne (oddziały przedszkolne i klasy 1-3)
• praca z tekstem literackim (np. wyszukiwanie fragmentów tekstów, wyszukiwanie wyrazów z trudnościami ortograficznymi, uzupełnianie luk)
• rozwiązywanie zadań tekstowych, wykonywanie rysunków pomocniczych, zaznaczanie danych