Nowelizacja Karty Nauczyciela porządkuje zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego przez osoby pełniące stanowiska kierownicze w szkołach oraz nauczycieli pracujących jednocześnie w szkole i przedszkolu. Rozszerzony zostanie także katalog okoliczności uprawniających nauczyciela do urlopu uzupełniającego. Poznaj nowe zasady korzystania z urlopu wypoczynkowego przez nauczycieli.
Obecnie osoby piastujące stanowiska kierownicze w szkole feryjnej korzystają z urlopu wypoczynkowego na takich samych zasadach, jak pozostali nauczyciele. Od 1 stycznia 2018 r. :
będą mieć prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów (art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela).
Jeżeli dyrektor lub wicedyrektor do 31 grudnia 2017 r. nie wykorzysta urlopu uzupełniającego, do którego nabył prawo w związku z przypadającą w okresie ferii nieobecnością z powodu:
urlopu tego udziela się na dotychczasowych zasadach (art. 140 ustawy z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych).
Dotychczas nauczyciele, którzy realizowali zajęcia np. w szkole i oddziale przedszkolnym byli zatrudniani na podstawie dwóch umów o pracę co uniemożliwiało im uzyskanie zatrudnienia na podstawie mianowania. Ponadto było to utrudnieniem przy korzystaniu z urlopu. W ramach jednej umowy mogli korzystać z niego w czasie ferii, w ramach drugiej zaś w dniach roboczych, a termin urlopu nie miał szans się w pełni pokrywać. Gdy dyrektor decydował się na zawarcie jednej umowy o pracę powstawał zaś problem na jakich zasadach nauczyciel ma korzystać z urlopu wypoczynkowego.
Nowelizacja Karty Nauczyciela rozwiązuje problem urlopu wypoczynkowego nauczycieli, którzy w ramach jednego stosunku pracy realizują zajęcia zarówno w placówce feryjnej, jak i nieferyjnej. O wymiarze urlopu i zasadach korzystania z niego zdecyduje to, w której z placówek nauczyciel realizuje większą liczbę godzin zajęć. W przypadku, gdy nauczyciel będzie realizował równą liczbę godzin zajęć w obu placówkach – urlop wypoczynkowy ma przysługiwać w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii szkolnych i w czasie ich trwania (art. 64 ust. 3a Karty Nauczyciela).
Aktualnie Karta Nauczyciela nie przewiduje wprost prawa do urlopu uzupełniającego w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego z powodu korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 czerwca 2016 r. w sprawie Alicja Sobczyszyn przeciwko Szkole Podstawowej w Rzeplinie, C-178/15orzekł, żechoć w przepisach Karty Nauczyciela nie wymienia się urlopu zdrowotnego jako przesłanki nabycia prawa do urlopu uzupełniającego, to jednak korzystanie z urlopu zdrowotnego nie może pozbawiać nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego. Od 1 stycznia 2018 r. urlop uzupełniający będzie przysługiwał także w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w okresie ferii szkolnych z powodu urlopu dla poratowania zdrowia (art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Do Karty Nauczyciela wprowadzono także zasady przesunięcia urlopu oraz udzielenia urlopu wypoczynkowego w późniejszym terminie dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach nieferyjnych. Od 1 stycznia 2018 r. jeżeli nauczyciel nie będzie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:
- urlop wypoczynkowy ulegnie przesunięciu na termin późniejszy.
Jeżeli zaś nauczyciel nie wykorzysta urlopu wypoczynkowego w części z powodu:
- urlopu wypoczynkowego trzeba będzie udzielić w terminie późniejszym
(art. 66a Karty Nauczyciela).
Wprowadzane regulacje są analogiczne jak w Kodeksie pracy, do którego obecnie należy się odnieść ustalając prawo do zaległego urlopu wypoczynkowego. Z tą jednak różnicą, że do katalogu okoliczności uprawniających do urlopu wypoczynkowego w późniejszym terminie dodano wprost urlop dla poratowania zdrowia.
źródło: https://www.portaloswiatowy.pl/dla-dyrektorow/urlop-wypoczynkowy-nauczycieli-od-1-stycznia-2018-r.-14923.html